Cantores Domini

Chrámový sbor CANTORES DOMINI působí při Římskokatolické farnosti Místek. Nová podoba původního pěveckého sboru zdejší farnosti se začala psát roku 2007, kdy se do jeho čela postavil sbormistr Jan Strakoš. Systematickým vedením a vhodně zvolenou dramaturgií sboru se mu postupně podařilo vybudovat více než třicetičlenné pěvecké těleso schopné zpívat i rozsáhlá vokálně-instrumentální díla. Sbor stále přijímá do svých řad nové členy. Pokud by někoho působení v takovém sboru zajímalo, neváhejte, napište nám a rádi uvítáme ve svých řadách nové tváře.

Sbor pravidelně účinkuje na bohoslužbách v Místku a okolních obcích (Kozlovice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Lysůvky, Sviadnov, Brušperk, Staré Hamry, Ostravice, Chlebovice aj.) Zúčastňuje se koncertů a festivalů v ČR i zahraničí, z nichž nejvýznamnější byla účast komorního seskupení tohoto sboru, které v únoru 2014 doprovázelo české biskupy při jejich cestě za papežem Františkem do Říma v rámci poutě AD LIMINA APOSTOLORUM. Členové sboru spoluúčinkovali při slavnostních bohoslužbách v katedrále v Hradci Králové, a to u příležitosti oslav 350 let existence královéhradecké diecéze a také na intronizaci (uvedení do funkce) biskupa Jana Vokála. Dále zpívali při slavnostním ukládání ostatků faráře Josefa Toufara, umučeného komunisty, v Číhošti. Několikrát sbor zpíval i na Sv. Hostýně, a to při slavnostních bohoslužbách na orelských poutích. V červnu 2013 se zúčastnil 23. ročníku mezinárodní přehlídky duchovních písní Cantate v Luhačovicích, odkud si přivezl titul Laureát Cantate 2013.

Sbor také často spolupracuje s dalšími hudebními tělesy z Frýdku-Místku a okolí, jako jsou Pěvecký sbor Smetana Frýdek-Místek, Lašský smíšený pěvecký sbor Baška, Smíšený pěvecký sbor Ondráš z Nového Jičína, Symfonický orchestr Frýdek-Místek, Ostrava Brass Quintet či orchestr Boromeo při ZUŠ Frýdlant n. Ostravicí.

Dále sbor vystupoval např. na těchto místech:
Opava (kostel sv. Vojtěcha)
Ostrava (Evangelický Kristův kostel)
Píšť (kostel sv. Vavřince)
Nový Jičín (Beskydské divadlo, kostel Nanebevzetí Panny Marie)
poutní místo Mariahilf u Zlatých Hor
Dub nad Moravou (poutní kostel Očišťování Panny Marie)
Křtiny (poutní kostel Jména Panny Marie)
Čebín (kostel sv. Jiří)
Kuřim (kostel svaté Maří Magdalény)

Zahraničí:
Budzów (Polsko, kostel Panny Marie Utěšitelky)
Krakov (Polsko, bazilika Božího milosrdenství)
Prešov (Slovensko, Dóm sv. Mikuláše)
Košice (Slovensko, seminární kostel sv. Antonína Paduánského)